pondělí 29. června 2015

Další oslava

narozenin. Příští víkend svátek. My se z toho nevyhrabeme ;-)!!
Ale na dobroty si nestěžujeme :-D!! Dort byl(opravdu byl, už není) bezlepkový.
Tak všechno nejlepší!!


neděle 21. června 2015

Modrý kříž

Asi 600m od Zlatých očí stojí od roku 1869 na křižovatce polních cest na zelené značce Modrý kříž. Modrý býval, také by opět měl být. Snad se již zjišťuje typ barvy a odstín, aby opět dostál svému jménu.
Jak říkají naši hosté, je škoda, že se o okolí kříže nikdo nestará. V Lipnici máme turistické značky, navštěvuje ji mnoho návštěvníků, přesto je problém najít vysekanou škarpu nemluvě o úpravě okolí drobných památek. Modrý kříž je od nás nedaleko, často kolem něj chodíme, během zimy, když je opadané listí dáváme ke kříži svíčky, jsou vidět z našich oken.
Teprve tu kvete černý bez, zato jeřabiny mají už krásné plody. Mám pocit, že byl nedávno advent (plody jeřabin byly ve výzdobě), nebude dlouho trvat a začnou se zbarvovat do oranžova. Jsou tu haldy lesních jahod. Na zahradě dozrává červený rybíz, černý ještě nějaký čas potřebuje, ale červený se už dá jíst! Nějak to všechno letí!


Dýňové hody


S kámoškama se jednou měsíčně střídáme v přípravě večeří pro ostatní. Snažíme se udělat vždy něco méně obvyklého. Já tentokrát vsadila na dýně. Koupila jsem špagetové, Hokaido a muškátovou.



Přípravu jsem si udělala už den předem. Špagetové dýně odrhla kartáčem, za použití obr síly je rozpůlila, potřela olivovým olejem, lehoučce osolila, zabalila do alobalu a dala na cca 1,5h.péct na cca 160-170°C. Že je hotová se pozná, když se do ní píchne vidličkou a je měkká a už jsou vidět první "špagetky". 
 Jako další jsem se pustila do přípravy dýňové polévky, je naše velmi oblíbená. Tentokrát jsem ji připravila tak, že jsem na olivovém oleji orestovala cibuli, strouhanou mrkev,celer,dva celé stroužky česneku, petržel jsem tu bohužel neměla (kdo tuto kombinaci vymyslel byl génius, je to základ většiny polévek!). Poté jsem nakrájela z dýní Hokaido a muškátové kostky a lehce orestovala se zeleninou. Osolila, přidala jsem něco bílého pepře, zalila vodou a vařila cca 15-20min. Po lehkém zchladnutí rozmixovala.
 Někdo přidává smetanu rovnou do polévky, já mám raději na talíři lžíci kysané smetany posypané směsí pažitky a petrželky. I pro oko je to lahodící ;-)
Ale teď zpět k předpečeným špagetovým dýním. Chci je udělat zapečené s omáčkou, kterou si běžné dáváme na těstoviny. Nakonec jsem se rozhodla, že udělám omáčky dvě. Umlela jsem kuřecí prsa, jedna kamarádka nejí vepřové, jinak to dělám nejraději z něj, nasekala najemno cibuli. Do mého oblíbeného starého pekáče jsem dala trochu rýžového oleje, orestovala na něm cibuli a po chvíli přidala mleté maso. Když se mi zdálo, že je dost orestované, i na dně bylo lehočce přichycené, což je základ dobré chutě šťávy, osolila jsem ho, jemně opepřila bílým pepřem a mezi dlaněmi nadrhla tymián, bazalku a oregano, které jsem v létě usušila. Lehce podlila a dala dusit.

Podušené mleté maso rozdělím na dvě části, jedna bude se smetanou a strouhaným sýrem a druhá s rajčaty, ty oloupu, podusím a propasíruju, přidám česnek, případně sůl či cukr. Takto připravené omáčky rozdělím do dýní, ze kterých vydlabu semínka a vlákna, vidličkou lehce naruším "špagety", aby se omáčka co nejvíce vpila.
Posypu strouhaným sýrem a dám zapéct. 

Jako další chod upeču hranolky z dýní Hokaido a muškátové, z brambor a červené řepy. Potřu je olivovým olejem. Brambory posypu drceným kmínem a solí, dýně a řepu posolím a lehce pocukruju.
Přílohou k nim bude dip z tučného tvarohu, pažitky a trošky česneku.
Jako další využití této pečené zeleniny bude salát, na polníček naskládám  trochu pečených dýní a řepy, lehce zastříknu balzamikem a navrch dám lžičku zakysané smetany, posypu hladkolistou petrželkou. 

Med

První letošní stáčení medu


Bernardfest 2015

Letošní ročník jsme si opět užili! Je fajn, že se daří dodržovat rozepsané časy jednotlivých vystoupení. Můžeme si tak vybrat naše oblíbené kapely. Domů to máme asi 15 min autem, tak není problém si skočit na koncert, vrátit se domů, buď něco popracovat, požvanit se sousedy, udělat si večeři a na čas dalšího vystoupení podle vlastního výběru se vrátit. Výborné je, že v Humpolci není problém s parkováním. Až na nepříliš letní počasí prvního letního dne a noci se letošní ročník opět vydařil!





Sobotní ohňostroj neměl chybu!
Tak opět za rok ;-)



Staré ochotnícké plakáty

Chodby lipnické radnice zdobí od 14. června výstava historických plakátů a fotografií zaniklého místního ochotnického divadla, které pochází ze sbírky Jana Procházky. Na výstavě se podílel spolek Lipničáci. Připomíná aktivní lipnické ochotníky, kteří v minulém století věnovali společnému koníčku mnoho času a  úsilí. Sokolovna postavená za první republiky byla stavěna i s ohledem na možnosti pořádání divadelních představení. Ochotnické divadlo posilovalo národní povědomí také v období německé okupace, kterou připomínají plakáty dvojjazyčné. Vernisáže se zúčastnila také paní Dagmar  Kalenská, autorka jedné z posledních ochotnických divadelních her Lipnické nokturno, uváděné v 60.letech. Později s masivním nástupem televizního vysílání ochotnické divadlo v Lipnici zaniká. 
Výstavu je možno shlédnou v úředních hodinách.
Další fotografie z výstavy je možná shlédnout zde.


Michal

středa 17. června 2015

Po odmlce jsme

zpátky doma. Udělali jsme si příjemný předprázdninový, leč letní výlet. Moc jsme si to užili!


Tento víkend máme v Humpolci Bernardfest, držme si palce, ať neprší!

pondělí 1. června 2015

Příjezdová cesta,

záhony v zahradě, tráva a svah za domem, to vše vyžaduje pravidelnou péči (jako by to někdo nevěděl ;-).
Rostliny nám dělají radost, rozhodně se nedá říct, že by se jim nedařilo. Původně jsem měla obavy, jestli se bude květinám a keřům dařit, zda porostou, jsem ráda, že jsem se mýlila ;-)
Podél příjezdové cesty jsme vysadili plno keříků, některé jsou červenolisté, jiné panašované. Doufáme, že i těm se bude dařit a časem z nich bude opticky barevná hradbička mezi cestou a svahem.
Začínají kvést náprstníky, mám pocit, že je letos vše nějak dříve. Doma sklízíme už týden jahody. Co :-O, v květnu? Ano! Změny počasí jsou rok od roku znatelnější!

Za domem je miniaturní šeřík, o tom jsem si myslela, že poroste jako blázen, no, žádný rychlík to není, ale kvete. Ovšem máta jak poskočila, ani doma u Prahy takovou nemáme. Druhý šeřík, který je v záhonu pod terasou letos nekvetl, ale rostlina vypadá zdravě, tak třeba příští rok!