sobota 27. prosince 2014

Jedinečný Svatoštěpánský koncert

Vánoční svátky u nás v Lipnici, po sérii koncertů místní ZUŠ, završil koncert pěveckého sboru Gaudeamus ze Světlé n,. S. ve spolupráci s orchestrem Region. Po čtyřech koledách byla Světeláky v lipnickém kostele sv. Víta zazpívána Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby. Na dlouhé chvíle jsme se přenesli na konec 18.století, ve kterém hudba přelomu klasicismu a romantismu vyjadřovala pocity společnosti. Spojení dávného, neobyčejného příběhu z Blízkého východu, který přinesl naději mnoha pokolením, nelehkého života skladatele J.J. Ryby, atmosféry prastarého lipnického kostela, setkání s přáteli a excelentního výkonu sboru a orchestru přineslo všem návštěvníkům hluboký duchovní i kulturní zážitek, který spolu se závěrečnou koledou Narodil se Kristus Pán umocnil letošní Vánoce. 
I samotná cesta od nás nahoru do Lipnice a zpět prvním letošním sněhem nás spojovala s dávnou tradicí.

Michal

Letos máme

dva stromečky, jeden doma


druhý máme na Lipnici, kde konečně 26.12. trocha sněhu přikrášlila  pravou vánoční atmosféru



úterý 9. prosince 2014

"Osso Buco"

Osso Buco píšu v uvozovkách, protože mě napadlo ho udělat ve chvíli, kdy jsem nakupovala v Globusu maso a uviděla jsem plátky kližky s kostí, bohužel hovězí nikoli telecí.
Přesto nemělo chybu. Recept jsem obšlehla na blogu u gurmánky.
Trošku ho poupravila, aby bylo bez lepku a výsledek byl skvělý, tímto jí děkuji za recept!
Příprava je velmi jednoduchá, plátky masa jsem převázala, aby se nerozpadly, obalila v BZL mouce a opekla na olivovém oleji z obou stran, pak jsem maso vyndala a na zbytku oleje orestovala klasiku, cibuli, celer a mrkev, později přidala nasekaný česnek, po chvíli vrátila maso, osolila, lehce opepřila, přidala jsem něco koření, asi 4 nasekaná rajčata bez peciček, trochu bílého vína a protože jsem neměla vývar, jen jsem ho podlila trochou vody. Pak už jen dusila, kontrolovala, otáčela, koštovala a pomlaskávala si ;-)
S bramborovou kaší to byla prostě lahůdka!

Mikuláš a předvánoční jarmark

Mikuláše jsme letos zahájili v OC Chodov. Nemohli jsme si nechat ujít starostu MČ Praha 11 v jeho tradiční čertovské masce.
V sobotu jsme se těšili na, podle neoficiálních zdrojů, desátý předvánoční jarmark v Lipnici n.S. Na jarmarku byly na prodej výrobky dětí z místní školy,

koláče a jiné dobroty od sousedů. Školáci nacvičili krásný živý betlém.

V penzionu Brixen byly vánoční dílničky a výstava betlémů.
I když nám počasí příliš nepřálo, chvílemi pršelo, jarmark se vydařil a přiblížil nás Vánocům.

neděle 30. listopadu 2014

Adventní Vídeň

V sobotu jsme vyrazili na celodenní výlet do adventní Vídně. Z Lipnice to je necelých 250km, takže vlastně cca 2,5 hodiny až na konečnou metra na P+R parkoviště za skvělých 3,40 eur na den.  Do centra na Stephansplatz to je 15 minut metrem za 2,2 eur. Pak už jsme se jen kochali vánoční výzdobou a trhy, ochutnávali snad vše, co trhovci nabízeli, koupili si vánoční punč i s hrnečkem (na něj byla vratná kauce 2,5 a 3 eur, dle velikosti). 
Trhy byly jak na Stephansplatz,
 tak na Maria-Theresien-Platz,
a samozřejmě ty největší a nejznámější před vídeňskou radnicí. 
Děti zaujal strom se světelným řetězem ve tvaru "cupcakes" a obrovský adventní věnec s 24 svíčkami ;-) 
 Radnice je krásně nazdobená a nasvícená.
Vídeň - to je jistota příjemného prožití volného dne!