neděle 31. srpna 2014

Lipničtí rytíři


Na Brodském náměstí stojí lipničtí rytíři, které si kdysi objednala obec Lipnice n.S. 
Měli stát u zbytků středověké brány v uličce vedle fary. 
Sochy pochází z učňovské dílny světelské
akademie  sousedící s našim penzionem. Jejich vznik jsme měli pod drobnohledem.
                         








Baroko na Havlíčkobrodsku

Celé léto jsme se chystali na výstavu do Havlíčkova Brodu, která zachycuje otisky barokní epochy na Havlíčkobrodsku. 
Škoda, že se na výstavě nesmí fotit. Mě, jak jinak, nejvíce zaujaly projekty různých staveb, kaplí, zámků a měšťanských domů. Moc zajímavé byly plány měst a obcí, dokumenty s pečetěmi psané nejen německy a latinsky, ale také česky. Neméně zajímavé jsou i sochy a obrazy.
My navštívili jen dvě části výstavy a to v muzeu a v galerii. Příští víkend se chystáme na prohlídku kostelů, do archivu se bohužel nedostaneme, výstava v archivu je otevřena jen v pracovní dny.
Překvapivě stojí vstupné jen Kč 50,- do všech objektů!
Navíc do kostelů se zájemci chodí průvodkyně z galerie, která nás seznámí s jejich historií a velice ráda podiskutuje o celé výstavě a historii kraje. A to je vše za celých padesát korun českých!
Brodským muzejníkům se opět podařil kvalitní projekt, navíc velmi vlídný k návštěvníkům, děkujeme a těšíme se na další! 
V polovině září je ohlášena výstava houbařská, jak jinak ve zdejším kraji plných košíků ;-)



pondělí 25. srpna 2014

Špagetová dýně

Dýně, jakékoli, jsou naše velmi oblíbená zelenina.Jsou bezlepkové a to je jen jedna z jejich výhod! Když jsou dýně dostupné na trhu, děláme je snad každý týden. Milujeme dýňovou polévku, obvykle děláme krémovou jen zeleninovou, nejlépe ze sytě oranžové dužiny, někdy v "bretaňském stylu", tj. s mořskými plody. Vynikající je dýně pečená. Tentokrát jsem koupila dýni špagetovou. Připravila jsem jí tak, že jsem ji pečlivě omyla, rozpůlila, pokapala olivovým olejem a dala péct do trouby zabalenou každou polovinu zvlášť v alobalu. Když byla pečená, vydlabala jsem středy se semeny a naplnila je "boloňskou omáčkou", kterou obvykle používám na lasagne nebo jen ke špagetám, zasypala sýrem Gran Moravia a dala ještě pod gril zapéct. 
 Před vložením do trouby
Po "naškrabání" a těsně před zblajznutím ;-)

pondělí 18. srpna 2014

Pokoutní festival

I když bylo v sobotu víceméně aprílové počasí, vyrazili jsme k večeru na dvě hodinky do nedalekých Koutů na Pokoutní festival. Hlavně jsme si jeli poslechnout Hudbu Praha. Byla s námi i naše bezmála osmiletá Anička, která několik jejich skladeb zná (občas si je pouštím v autě) a trošku překvapená věkem interpretů s námi zpívala a poskakovala ;-). Očekávala, podle vzorů z telky a oblíbenců naší Agáty, že to budou puberti Agáty věku :-D!
Už příjemné bylo místo konání, v Koutech je z bývalé školy obecní úřad. Na jeho zahradě bylo hlavní pódium. Druhé bylo přes ulici na akustickém dvorku u Medů mezi stodolami a třetí produkce byla ze stánku, zde šlo většinou o hudbu reprodukovanou. U vstupu jsme všichni dostali razítko na ruku pro volný pohyb, největší radost z něj měla Anička, říkala, že se už nebude mýt, aby jí zůstalo:-D
Během třetí skladby vypadl na hlavním pódiu proud, asi 15 minut trvalo, než se povedlo přísun energie obnovit. Měli jsme čas udělat kolečko po celém prostoru festivalu. Reprodukovaná hudba ze stánku pro nás nebyla nijak zajímavá,trochu moc elektronická, ovšem na dvorku to bylo fajn. Když se podařilo obnovit přísun energie, tak jsme se vrátili a konečně si vychutnali naše oblíbené písničky. 
Zapadalo slunce, pomalu začalo být chladno. Naštěstí nezapršelo.
Točili tu náš oblíbený Hubertus, ale protože jsme jeli autem a ještě navíc se před odjezdem ani nenavečeřeli, museli jsme si ho odříct. Každopádně účasti nelitujeme!





sobota 16. srpna 2014

ZOO Jihlava

Ve středu jsme vyrazili do ZOO v Jihlavě. Odpoledne trochu pršelo, ale nezkazilo nám to radost z pěkně upraveného a přívětivého prostředí. Po roce jsme byli zvědaví na žirafí kluky, které do ZOO loni přivezli. Na fotce vlevo je žirafák vloni, na pravé letos, nám se mezi nimi velký rozdíl nezdá ;-), krásní jsou stále!
Moc příjemná jsou i místa pro odpočinek, louky, na které můžeme vstoupit, žádné cedule nevstupujte na trávník, lehátka a lavičky jsou pozvánkami.
Najdeme zde i kousek Austrálie, bohužel nemáme vyfocené klokany, kteří byli schovaní uvnitř haciendy

Shetlandský poník, který se nechtěl fotit, proto alespoň tato krásná shetlandská stodola
Lamy, plameňáci, zebry, medvěd, všichni vypadali docela spokojeně! Pštrosi byli neustále v pohybu, nepodařilo se mi udělat pěknou fotku, to samé kočkovité šelmy za sklem.
Z Lipnice to máme do ZOO necelých 50km, je to příjemné využití volného času!


pondělí 4. srpna 2014

Linecká kolečka

Nanu Nana jsem koupila razítko na sušenky, tady v OC Chodov mají dva druhy, v Německu je nabídka širší.
Protože nemám řádně odzkoušené žádné sušenky bez lepku, vyzkoušela jsem ho právě na lineckém.
Mám odzkoušený recept z
250g bzl mouky (Schaer)
125g moučkového cukru
125g másla
a jednoho vejce
O vánocích a nejen o nich má toto cukroví velký úspěch. Dělám jej obvykle malinké, jako jednohubky, více se drolí, proto jen malinká kolečka bez vnitřního vykrojení. Razítko je ovšem docela velké, má v průměru asi 6cm.

BZL bílé pečivo

Pečení chleba a rohlíků, baget či housek bez lepku se mi příliš nedaří. Proto se o to ani moc často nesnažím. Snad nejhorší je chléb,  po upečení není špatný,ale již následující den to není ono. Proto má Anička v místech svého nejčastějšího pobytu vlastní toastovače, určené jen pro BZL pečivo, když pečivo otoastuje, tak jí tolik nevadí, že není právě čerstvé.
Dnes jsem se vrhla na upečení tří kousků malých bagetek a jedné housky. Upřímně, je jedno, co se vytvaruje, těsto je prakticky vždycky stejné, možná přidáním nějakých semínek se to lehce změní.
Obvykle je nepeču z větší dávky než dnes. 
Na čtyři kusy o hmotnosti těsta cca 8dkg jsem použila:
167g Schaer MIX B mouky
150ml perlivé vody
špetku cukru
půl lžíce oleje
1/4 kostky droždí
1/3 lžičky soli
Všechny ingredience se zadělají v těsto, samozřejmě je pěkně lepivé.  
Misku s těstem postavím na váhu, namočím si jednu ruku a lžící odebírám po 8dkg.
Mokrýma rukama vytvaruji co jde, není to jednoduché. Většinou to jsou bagetky.
Položím je na pečící papír a nechám v teple nakynout, zdvojnásobí svůj objem.
Peču v troubě půl pára půl horký vzduch na 160°C  asi 20 minut.
Než jsem stačila vyfotit hotové kousky, jeden zmizel ;-)!