středa 18. října 2017

Quiche - koláč naslano

V lednici se mi nashromáždilo několik druhů sýrů, zbylo kousek anglické slaniny, asi tři žampiony. Co s tím? Quiche! Obyč slaný koláč. 
Těsto je z pomazánkového másla, malého vejce a mouky, namíchala jsem Schar Mix B s Jizerkou, přesné množství nevím, ale aby nebylo těsto drobivé ani lepivé. Příště zkusím do těsta přidat trochu strouhaného parmazánu, někde jsem četla, že do těsta na slaný koláč po italsku ho dávají, když doma bude kousek parmazánu, určitě to příště zkusím.  
Těsto jsem nechala chvíli v lednici odpočinout a zatím připravila náplně. 
První vrstvu by měl tvořit nějaký krémový sýr, třeba ricotta, žerve, lučina, trošku naředěné mlékem, stačí tenká vrstvička. Neměla jsem dost čerstvého sýru, tak jsem nastrouhala jednu mozzarellu a kousek balkánu, promíchala. Na suché pánvi jsem orestla pár podrcených vlašáků, oloupala a nakrájela na plátky hrušku, část nivy nastrouhala, část nakrájela na plátky.  To byla ta první třetina. Na druhou třetinu jsem nakrájela angickou na kostičky a orestla na pánvi, přihodila plátky žampionů a nakonec jarní cibulku na kolečka. Vše orestla a lehce posolila. Žampiony jsem prokládla hermelínem. Poslední část je jen vařená červená řepa a balkánský sýr, obojí na plátky.
Těsto jsem rozválela a dala do formy na pečící papír. Bylo ho o trošku více, než by bylo třeba do koláčové formy, tak jsem vzala hranatou zapékací misku. Alespoň jsou hezky vidět ty tři pruhy různých náplní. Těsto jsem párkrát propíchala vidličkou a dala předpéct na cca 8 min na 175°C. Pak jsem těsto potřela rozšlehaným vejcem a ještě šoupla na minutku do trouby, jen aby to vejce utvořilo krustičku, aby se pak těsto nerozmočilo vlhkostí z náplně. Po vytažení z trouby jsem nechala těsto ve formě pár minut zchladnou, asi i proto, abych se o formu nezpálila. Pak jsem naskládala připravené náplně, posypala celý koláč směsí strouhaných sýrů a zalila vejci rozšlehanými se smetanou na šlehání, tu jsem lehce osolila a opepřila. Dala do trouby opět na  175°C, po dvaceti minutách jsem zapékací mísu otočila, u dvířek peče trouba o něco více a nechala dalších dvacet minut péct. 


Quiche před posypáním sýry a zalitím rozšlehanými vejci se smetanou
Takhle vypadá po vytažení z trouby. Doufám, že po 40 minutách na 175°C bude dost propečený.

Žádné komentáře:

Okomentovat