středa 3. dubna 2013

Lipnické Velikonoce 2013

Pohled z okna připomíná spíše Vánoce, nicméně kalendář nás vytrvale přesvědčoval, že jsou opravdu Velikonoce. Velký pátek byl celý zamračený, ale v okolí Lipnice se v poledne otevřely hory a nabízely své poklady, nejznámějším místem v okolí je Dveřový kámen, kde i letos bylo plno stop od nedočkavců. V týdnu opět připadl nový sníh a ledovec za domem tak dostal novou bílou vrstvu. Od konce listopadu tady uklízíme sníh a na lyžích jsme se přitom nesvezli.
Bílá sobota se zde probudila do slunečného rána, bílí sníh přidával další jas a tak procházky po okolí byly silně prozářené. Příroda však stále odpočívá, nakvetlé jsou jen lísky a některé olše a jívy, včely však zůstávají ve svých úlech. Na hradě byla připravená akce pro děti z nedalekého dětského domova a večer proběl za hojné účasti pěvecký koncert. Po západu slunce se v ovzduší rozhostilo zvláštní ticho, které potvrzovalo předpovědi počasí, že v noci začne opět sněžit.
Ráno jsme se probudili do bílé neděle, z nebe se sypal prachový sníh, který brzo pokryl okolí dalšími 5 centimetry. Rychle doplnit slunečnicová semínka do krmítka, místní zpěváčci se k nám slétají ve stále hojnějším počtu, navíc se na Lipnici a v okolí zastavila na svém tahu hejna severských zpěváčků, kteří zatím nehodlají dále pokračovat, les je plný jejich zpěvu.
Jen pár otrlých vytrvalců se vydává na jarní turistický pochod k otevírání hradů Orlík a Lipnice http://cestovani.lidovky.cz/turisty-od-vyletu-neodradil-ani-snih-ds5-/aktuality.aspx?c=A130331_205502_aktuality_vs. Věříme, že dalším ročníkům této akce bude přát lepší počasí a pořadatelům patří velký dík. Okolo oběda se zvedá vítr a začíná malá sněhová vánice, která však odpoledne na chvíli ustává. Pohled z okna však stále připomíná ladovské Vánoce, silnice jsou zde však naštěstí sjízdné a tak tu nejsme úplně odříznutí, někteří návštěvníci si však přesto cestu k nám v tom divném počasí rozmyslí. Odpoledne se opět hustě rozsněžilo, už i ptačí zpěváčci jsou zalezlí. Zítra nás čeká uklouzaná koleda.
Pondělí se probudilo do slunečného rána, včerejší sníh na prosluněných místech pomalu odtával. Lipnici pomalu oživovali koledníci.
Velikonoční pondělí rámoval čerstvý sníh, naštěstí brzo vykouklo z podmraků sluníčko a svými paprsky zlepšilo náladu, také led na silnicích na osluněných místech brzo odtál. Koledníci tak vyráželi na své obchůzky do sluncem zalité Lipnice. Tento jeden z mála lidových zvyků přetrval i do dnešní přetechnizované doby, kdy i ti nezarytější vyznavači moderních počítačů a chytrých telefonů, vezmou do ruky pomlázku a košík. Koleda zde probíhá v milé sousedské atmosféře, kde se probere kdeco a kdekdo.
Zajímavostí letošního jara jsou strakapoudi, kteří se věnují nejen napadeným stromům, ale pustili se i do pergol a jiného dřevěného zahradního vybavení, které vyzdobili svými klovanci. Stopy na čerstvém sněhu v lese ukazují na velkou aktivitu zvěře, která delší dny pilně využívá ke shánění potravy, přesun na letní čas se jí však nijak netýká.
Pro Lipnici se chystá v dubnu několik zajímavých akcí, o kterých se dozvíte v Lipnickém kalendáři na našem blogu nebo na http://www.lipnicens.unas.cz/aktuality/aktuality.htm.

J+M 

Žádné komentáře:

Okomentovat