čtvrtek 28. března 2013

Nesmělé vkročení jara na Lipnici


První jarní den na Lipnici příchod jara nijak jaro nepřipomínal, sníh sice leží jen ve stinných místech, ale půda je stále zmrzlá a ve vzduchu poletují sněhové vločky, také led na rybnících a v zatopených lomech obnovil svou pevnost. Do Velikonoc zbývá už jen týden, ale počasí spíš připomíná Vánoce, i když ne ty poslední, to bylo zase naopak počasí spíše Velikonoční, tak se vlastně počasí jen prohodilo. O posledním Štědrém dnu vylétaly včely z úlů, před Velikonocemi jsou v úlech a zkrmují zbytky zásob. Loni se v těchto dnech teploty šplhaly ke 20 °, letos přes noc padají k -10°.

Příroda však přesto naštěstí k jaru jako každý rok nezadržitelně směřuje, jehnědy obsypaly lísky a olše a také zpěvní ptáci se zdají nějak švitořivější a užívají delších dnů i krásných prosluněných chvilek, také zob v krmítku mizí nějak rychleji, protože zpěváčci překypují aktivitou. Kousek za domem na starém buku pilně pracuje krásný exemplář datla černého, někdy tiše projde stádo srnek, také zajíci často navštěvují naši dosud neoplocenou zahradu, nejraději okusují lýko z větviček z prořezaných křovin.

Také v domě se vše připravuje na jaro, pokoje jsou opravené, dozdobené a naklizené, aby přivítaly první hosty. Aby bylo vše, jak má být, zavítal k nám také mistr kominický, aby prohlédl a vyčistil komíny a přinesl i trochu toho štěstí do domu. Na návštěvu tohoto veselého kominíka známého místního otužilce a čtveráka se zde vždy dlouho vzpomíná.

Také Lipnice se chystá na novou sezonu, finišují přípravy na odhalení nové sochy Hlava 22 a chystají se úpravy a rozšíření místního turistického značení i letos tady čekáme zajímavostmi naplněnou sezonu.

24. března 2013 Michal

Žádné komentáře:

Okomentovat