pondělí 28. září 2020

Portugalsko

V lednu jsme si objednali na září zájezd do Portugalska. S blížícím se termínem odjezdu jsem si, možná trochu, ve skrytu duše přála, abychom nikam nejeli. Na jednu stranu jsem se hrozně těšila, Portugalsko je nádherná země, na druhou vyvstávaly obavy ze současné situace. Co když někde uvízneme? Co když budeme někde v karanténě? Co když nás nepustí zpět? Takže jsme vyrazili s jistou obavou, ale s očekáváním zážitku, na který jsme se celé léto těšili. Obzvlášť po tom, co nám o prázdninách zrušili jiné dva zájezdy.  

Zážitkem, jaký už asi jen tak nezažijeme bylo prázdné Portugalsko, Portugalsko bez turistů. Za deset dnů jsme jich potkali sotva pár desítek! Na druhou stranu byla některá místa smutná, byly zavřené některé obchody a restaurace, uličky bez vystaveného zboží, židliček a stolků u kavárniček atp. Běžně bychom prostáli hodiny na vstupy do památek, lanovky, lodí, tentokrát jsme stáli frontu na vstup do obchodu, když jsme si chtěli koupit vodu. Ochranka vpouštěla dovnitř jen určitý počet lidí. Bylo to všechno jinak, ale měli jsme možnost vidět Portugalsko bez lidí, asi jako, když se dnes půjdeme projít po Praze, i tady bude turistů málo.

Dalším zážitkem byl návrat domů. Německo odvezlo své turisty v neděli a my odjížděli až v pátek. Letěli jsme přes Frankfurt, jedno z nejrušnějších letišť. Ovšem v pátek jsme na tomto obřím letišti potkali jen pár lidí, rozhodně ne stovky, spíš jen pár desítek, letiště bylo tiché a tmavé, obchody zavřené, jen pár kaváren zůstalo otevřených. Z Lisabonu do Frankfurtu letělo téměř plné letadlo, řekla bych tak z 90% obsazené, pak v letadle do Prahy nás bylo sotva padesát, náš zájezd a tři cizí páry. To jsem v životě neviděla a asi už ani neuvidím. 

Covidová opatření a omezení, funění v rouškách, litry desinfekcí a další nepříjemnosti s tím spojené nám nezkazily, jen znepříjemnily a ztížily naši krásnou dovolenou. Už se těšíme, až to všechno pomine, snad se svět vrátí do zajetých kolejí a my si opět zajedeme na Pyrenejský poloostrov poznávat jeho krásy,útesy, stavby, lahůdky, moře i oceán! 


Žádné komentáře:

Okomentovat