neděle 3. listopadu 2019

ŘÍJEN

Pokračuji v dohánění restů, tedy doplnění blogu o měsíc říjen. 
Začátkem měsíce byl běžný provoz, diář byl nacvakaný, ale nic neobvyklého.
Upekla jsem bezlepkové odpalované větrníčky a maso prošpikované anglickou slaninou, z výpeku jsem udělal omáčku alá španěláci, to je doma oblíbené jídlo.

Třetí týden v říjnu jsme s Michalem a našimi přáteli vyrazili na pravidelný relax do maďarských lázní. Před odjezdem jsem se dala do zametání a hrabání listí, je ho všude hojně. Už dnes to není vidět. V týdnu budu pokračovat, snad mi to počasí umožní.


Hned druhý den po návratu z Maďarska jsem vyrazila s Aničkou, kamarádkou a jejím synem na dějepisnou prohlídku Athén. Děti měly podzimní prázdniny, bylo škoda zůstat doma :-)


ATHÉNY
Ubytování jsme vybrali přes booking, koupili letenky a vyrazili jsme. V sobotu v 11 hodin jsme dolétali z Prahy a z Athén jsme se vraceli ve středu v půl třetí odpoledne. Hotel byl v centru, veškeré památky jsme měli v dochozí vzdálenosti. Za 4 dny jsme nachodili 81,4km, jak mi oznámil můj chytrý telefon :-).
Počasí jsme měli parádní, jedno odpoledne jsme si zajeli z centra tramvají na pláž. Teplota vzduchu byla stále letní, jen to moře už bylo o něco chladnější, než jsem čekala. Na konci října jsem byla více na jihu, na Maltě, Kypru nebo v Turecku, všude tam bylo moře o dost teplejší.  Každopádně i tak jsme se smočili a chvíli povalovali na lehátkách.
Teď už k památkám, proto jsme tam přece jeli :-)
Začali jsme u Hadriánova oblouku, Diova chrámu a Panathénského olympijského stadionuDále jsme si prošli hrnčířskou čtvrť Keramikos s vykopávkami

Athénskou Agoru
¨

Hadriánovu knihovnu

Jeden podvečer jsme vystoupali prudkým svahem na sice jen 300 metrů vysokou horu Lycabetthus. Vede tam i lanovka, ale zdálo se nám to zbytečné jí využít, vzhledem k tomu, jak jsme si debužírovali jsme si vozit se MHD či lanovkou nemohli dovolit :-D
Navíc nahoře jsme si dali nejlepší frappé se zmrzlinou ze celou dobu pobytu!
Viděli jsme celé Athény jak na dlani, překvapilo mě, že ve městě nejsou žádné výškové budovy. Ovšem, vůbec by se tam nehodily, nehodí se na některá místa v jiných městech, ale přesto je to v hlavních či větších městech běžné. Nádherný byl západ slunce.

Při sestupování jsme měli možnost vidět nádherně nasvícenou Acropoli tyčící se nad městem, což tedy můj telefon moc nezvládl. Přesto to je krása!

Acropoli jsme samozřejmě nemohli vynechat

stejně jako moderní budovu muzea Acropole

stejně jako výhled z vrcholku Filopappou na Acropoli i Lycabetthus.
Acropole je v centru města, je vidět snad ze všech míst. 
Opět se omlouvám za kvalitu, trošku jsem si to mobilem přitáhla a je to tedy nekvalitní fotka, ale jako vzpomínka stačí :-)

 u náměstí Monastiraki je obrovské tržiště, bazar starých a starožitných věcí. Ještě, že jsme cestovali jen s příručními zavazadly!! 

Při procházkách městem a obcházení kolem Acropole jsme několikrát prošli nádhernou částí, kde jsou staré řecké domečky, jako je známe z řeckých ostrovů, je to část zvaná Anafiotika

Výlet se nám opravdu vydařil, počasí bylo skvělé, jídlo také nebylo špatné, jen Anička, jakožto celiak jedla po celou dobu řecký salát s fetta sýrem. Na všech grilech a ve všech kuchyních neustále grilují  a opékají pita chleby nebo krutonky do salátů, ke všemu se podává chléb a v malých kuchyních starého města není možné chtít, aby přirozeně bezlepková jídla nebyla kontaminována.
Aničce to naštěstí nevadí, saláty miluje!
Co dál mě hodně překvapilo, jak obrovské množství domů v centru města je prázdných, opuštěných, zdevastovaných. Někde je v lepším případě v přízemí restaurace či obchůdek a v patře jsou zatlučená okna. Jsou i domy, které jsou v pořádku celé, obydlené, nebo využívané, to zas ano. Přesto to množství opuštěných a vytlučených domů je velké. Jsou čtvrti, které jsou v pořádku, např. když jsme šli z náměstí Syntagma k hoře Lycabetthus, šli jsme kolem parlamentu, divadla a čtvrtí ambasád, tam to bylo z většiny v pořádku, abych městu nekřivdila. Též lokalita kolem pláže Edem, kam jsme jeli tramvají vypadala nově a čistě, domníváme se, že byla vystavěná i k příležitosti olympiády v roce 2004, stejně jako několik stadionů, které jsou právě mezi pláží Edem a přístavem Pireas. Tedy ještě kousek před přístavem. Lokalita kolem něj je opět dost bídná, spí tam mnoho lidí na ulicích na matracích, je tam špína. O všude přítomných holubech asi netřeba se rozepisovat, holub městský, dříve skalní, má ve městě hojnost potravy a zanechává všude své stopy.
Každopádně to byl moc pěkný výlet!
:-)

Žádné komentáře:

Okomentovat