neděle 24. července 2016

Dovolená s inspirací

na pár dní jsme si vyjeli na Broumovsko,

abychom načerpali síly a inspiraci. Máme zdejší kraj rádi, ale vrátili jsme se sem po více jak patnácti letech, byli jsme mile překvapení. Návštěvu jsme začali vyhlídkou z Hvězdy (671 m) na Broumovskou zemičku. Oběd v nově opraveném hostinci U Generála Laudona v Pěkově nás potěšil rodinnou atmosférou a domácím jídlem. Je dobře, že bývalý hostinec Hamburk, který zanikl v druhé polovině minulého století opět s novým názvem nabízí pohoštění pocestným pod sedlem Pasa.
Další zastávka ve Vernéřovicích byla také milým překvapením. Barokní kostel sv. Michaela, archanděla sic stále ve svém neopraveném stavu, ale okolní hřbitov doznal významné proměny k lepšímu, uklizeno, posekaná tráva, prostě park.

Stejně poklizeně působila celá obec, je vidět, že obyvatelům není jejich obec lhostejná. Také poutní kostelíček U Studánky získal novou naději díky holandským majitelům, kteří si půdu proměnili na byt, kostelík opravují a otevřeli ho návštěvníkům. Nelze však jen žít nostalgicky  z historie, za správný konec  se chopila příležitosti rodina Bošinova, jejich farma nabízí kvalitní hovězí maso, uzeniny a zážitky s domácími zvířaty. Je povzbuzující vidět, že místní opět dokáží dary přírody přetvořit do podoby kvalitního a úspěšného produktu a navazují tak na generace verneřovických sedláků, jejich statky v různém stavu dodnes připomínají historii.
¨


Odpoledne jsme přejeli k cíli našeho pobytu. Jízdárna Hejtmánkovice nabízí jedinečné skloubení pobytu na broumovské vesnici s jízdou na fríských koních a její výukou. Bývalé středisko státních statků proměnila místní aktivní podnikatelská rodina v kouzelné místo a navíc zrekonstruovala historický broumovský statek, který tak získal novou budoucnost. Anička i my jsme si pobyt, jízdy i pohostinnost opravdu užili. 


Tím však příjemné zážitky nekončí. Zejména dětským návštěvníkům doporučujeme návštěvu Farmy Wenet,
která nabízí setkání s domácími i cizokrajnými zvířaty s výhledy na broumovský klášter. Průhled na něj mezi hrby velblouda je velmi zajímavý. Komu nestačí krásy skalních měst,poetika broumovské kotliny, nebo mu nepřeje počasí neměl by minout továrnu na zážitky v Centru Walzel

v Meziměstí, které šikovně doplňuje podnikatelský záměr této skupiny okolo Jízdárny a Wenetu. Opět zde udeřili hřebíček na hlavičku a nabízí návštěvníkům v těchto třech areálech velmi kvalitní služby. Návštěvník, kterému zdejší kraj není lhostejný, také ocení, že může přispět k zachování historických památek.

Navštívili jsme i další úspěšné podniky. Na horním konci Šonova provozuje rodina Menčíkova ovčí farmu 
 
a nabízí lahodné výrobky z ovčího mléka, když zatočíte v Šonově u hřbitova a rozpadající se fary doleva máte pocit, že jste na konci světa, kdo vydrží dojede do malého ráje. 
Samozřejmě jsme také navštívili zdejší pivovar v Olivětíně, kde vaří chutné pivo Opat. Dále jsme ještě navštívili tyto hospůdky: Vyhlídku na Janovičkách s výhledem na Broumovskou zemičku od východu a Šolcovnu v Hejtmánkovicích s domácí atmosférou. 

Neradi jsme se ve čtvrtek vraceli přes hory, doly a přes množství silničních uzavírek do Lipnice, náš spolehlivý Trafic byl naložený místními produkty, abychom na Broumovsko mohli spokojeně při konzumaci s přáteli u nás na terase vzpomínat.
Snad budou úspěšné broumovské aktivity inspirací i pro nás v Lipnici.

Michal

Žádné komentáře:

Okomentovat